# Klein® D318-51/2C Electronics Long Needle Nose Plier, 1-11/16 in L x 1/2 in W, Knurled Steel Jaw, 1/16 in W Tip, 5-5/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36070
**MPN:** D318-51/2C
**Price:** $32.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d318-51-2c

## Features

- Knurled jaws for sure wrapping and looping
- Curved handles provide greater tool control
- Spring loaded for self-opening action
- Jaw thickness: 0.313 in
- Jaw length: 1.688 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644712364 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Knurled |
| Jaw Width | 0.5 in |
| Tip Width | 1/16 in |
| Width (in) | 3.9 |
| Handle Type | Curved |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 9.4 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 5.625 in |
| Nominal Capacity | 1-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D318-51/2C |

## Description

Klein® Long Needle Nose Plier, Electronics, 1-3/4 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-11/16 in Jaw Length, 1/2 in Jaw Width, Steel Jaw, 1/16 in Tip Width, 5-5/8 in OAL, Curved/Dipped Handle, 3.562 in Handle Length, Plastic Handle, Yellow HandleKlein® Specializes in The Making of The World's Finest Pliers. Pliers That Professionals Trust Completely. Klein® Pliers Feel Right and Work Right. They Are Job-Matched for Every Kind of Work You Do; Designed and Built to Exceptional Quality Standards in A Tradition That Dates Back to 1857.

Features

- Knurled jaws for sure wrapping and looping

- Curved handles provide greater tool control

- Spring loaded for self-opening action

- Jaw thickness: 0.313 in

- Jaw length: 1.688 in
