# Klein® D248-9ST Hot-Riveted Ironworker Cutting Plier, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in Thick Tool Steel Short Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36065
**MPN:** D248-9ST
**Price:** $30.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d248-9st

## Features

- For soft annealed rebar tie wire
- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire
- Induction hardened cutting knives for long life
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Custom, us made tool steel
- High leverage diagonal cutting pliers feature a hooked handle for improved grip
- Jaw length: 13/16 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644720727 |
| Type | Ironworker's Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Short |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-3/16 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 1.1875 |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 0.875 |
| Jaw Opening | 1 in |
| Length (in) | 9.188 |
| Cutting Type | Standard |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.125 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D248-9ST |

## Description

Klein® Cutting Plier, Hot-Riveted Ironworker, Short Jaw, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, Diagonal/High Leverage/Standard Cut, 9.188 in OAL, Dipped/Pistol Grip Handle, 6-1/8 in Handle Length, High Dielectric Plastic Handle, No, Red, Applicable Materials: Soft Annealed Rebar Tie Wire.

Features

- For soft annealed rebar tie wire

- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire

- Induction hardened cutting knives for long life

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Custom, us made tool steel

- High leverage diagonal cutting pliers feature a hooked handle for improved grip

- Jaw length: 13/16 in
