# Klein® D248-8-GLW Diagonal Cutting Plier, Angled Hot Riveted High Visibility, Short Jaw, 13/16 in L x 1-3/16 in W Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D248-8-GLW-11611
**MPN:** D248-8-GLW
**Price:** $36.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d248-8-glw

## Features

- Glow in the dark grips to easily locate your tool in dark or low lit areas
- Grips charge in natural and artificial lighting
- Angled head design for easy work in confined areas
- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 36% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644720222 |
| Type | Diagonal Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.188 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 10.75 |
| Cutting Type | Standard |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.75 in |
| Overall Length | 8.063 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D248-8-GLW |

## Description

Klein® Cutting Plier, Angled Head Hot-Riveted High Visibility, Short Jaw, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in Thick Jaw, Steel Jaw, Diagonal/Standard Cut, 8.063 in OAL, 6-3/4 in Handle Length, Plastic Handle, No, Black Oxide/Polished Chrome.

Features

- Glow in the dark grips to easily locate your tool in dark or low lit areas

- Grips charge in natural and artificial lighting

- Angled head design for easy work in confined areas

- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 36% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire
