# Klein® D244-5C Diagonal Cutting Plier, Electronics Hot Riveted, Narrow Nose Jaw, 11/16 in L x 1/2 in W x 5/16 in Thick Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D244-5C-11611
**MPN:** D244-5C
**Price:** $41.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d244-5c

## Features

- Narrow jaw and hinge for delicate work in tight areas
- Sharp pointed nose for precise tip cutting
- Spring loaded action for self-opening
- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Custom, US made steel tool

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644722400 |
| Type | Long Nose Diagonal Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 0.5 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 8.25 |
| Cutting Type | Flush |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 3.125 in |
| Overall Length | 5.063 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D244-5C |

## Description

Klein® Cutting Plier, Long Pointed Nose Electronics Hot-Riveted, Narrow Jaw, 0.688 in L x 0.5 in W x 0.688 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, Diagonal/Flush Cut, 5.063 in OAL, Dipped Ergonomic Grip Handle, 3-1/8 in Handle Length, Plastic Handle, No, Light Blue, Applicable Materials: Copper.

Features

- Narrow jaw and hinge for delicate work in tight areas

- Sharp pointed nose for precise tip cutting

- Spring loaded action for self-opening

- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Custom, US made steel tool
