# Klein® D232-8 End Cutting Plier, 11/16 in Nominal, 3/8 in L x 1.188 in W x 19/32 in Thick Steel, 8-1/2 in OAL, High Leverage/End Cut

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA41243
**MPN:** D232-8
**Price:** $44.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d232-8

## Features

- Wide throat clearance for clean, even cutting of wire or nails at close range
- High leverage design provides greater cutting power at the knives than other plier designs
- Extended handles for longer reach and increased leverage
- Hardened wire, screws, bolts and nails

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644720468 |
| Type | End Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-3/16 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 3.88 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 1.25 |
| Jaw Opening | 11/16 in |
| Length (in) | 11 |
| Knife Length | 1.188 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.5 in |
| Overall Length | 8.5 in |
| Tether Capable | No |
| Nominal Capacity | 11/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D232-8 |

## Description

Klein® End Cutting Plier, 11/16 in Nominal Capacity, 3/8 in L x 1.188 in W x 19/32 in Thick Jaw, Steel Jaw, High Leverage/End Cut Type, 8-1/2 in OAL, Dipped Grip, 7-1/2 in Handle Length, Plastic Handle, Red, Applicable Materials: ACSR.

Features

- Wide throat clearance for clean, even cutting of wire or nails at close range

- High leverage design provides greater cutting power at the knives than other plier designs

- Extended handles for longer reach and increased leverage

- Hardened wire, screws, bolts and nails
