# Klein® D228-8 Cutting Plier, 1-3/16 in Nominal, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in Thick Steel Oval Jaw, 8.063 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40820
**MPN:** D228-8
**Price:** $29.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d228-8

## Features

- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 36% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Jaw length: 13/16 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644720406 |
| Type | Diagonal Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Oval |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-3/16 in |
| Joint Type | Locking |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.88 |
| Jaw Opening | 1.019 in |
| Length (in) | 10.88 |
| Cutting Type | Standard |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6 in |
| Overall Length | 8.063 in |
| Tether Capable | No |
| Nominal Capacity | 1-3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D228-8 |

## Description

Klein® Cutting Plier, 1-3/16 in Nominal, Oval Jaw, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in Thick Jaw, Steel Jaw, Diagonal/Flush/High Leverage/Standard Cut, 8.063 in OAL, Plastic Dipped Handle, 6 in Handle Length, Plastic Dipped Handle, Black Oxide/Polished Chrome, Red, Applicable Materials: Aluminum/Copper/Gold/Nickel/Nylon/Plastic/Silver.

Features

- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 36% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Jaw length: 13/16 in
