# Klein® D213-9NE-CR-INS New England Nose Cutting Plier, 1.594 in L x 1.313 in W x 5/8 in Thick Steel Jaw, High Leverage/Side Cut

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D213-9NE-CR-INS-11611
**MPN:** D213-9NE-CR-INS
**Price:** $82.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d213-9ne-cr-ins

## Features

- Two layers of insulation provide protection against electric shock
- Thick, exceptionally tough, high dielectric white inner coating is bonded to the tool
- A flame retardant, impact resistant, bright orange outer coating
- High leverage design provides 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Crimping die behind hinge for superior leverage
- Integral guards help prevent hand contact with conductive parts
- Individually tested to exceed the IEC 60900 and ASTM F1505 standards, for insulated tools and clearly marked with the official 1,000V AC rating symbol
- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700477 |
| Type | High Leverage Connector Crimping Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Induction Hardened Steel |
| Jaw Width | 1.313 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4.63 |
| Handle Type | Dual Insulated |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 14 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 9.68 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Manufacturer Part Number | D213-9NE-CR-INS |

## Description

Klein® Side Cutting Plier, New England Nose, Knurled Jaw, 1-19/32 in L x 1-5/16 in W x 5/8 in Thick Jaw, Steel Jaw, Side/High Leverage Cut Style, 9-5/8 in OAL, Dual Insulated/Grip Handle, Plastic Handle, Insulated: Yes, Orange, Applicable Materials: ACSR, Screws, Nails and Most Hardened Wires. Klein® insulated tools combine excellent functionality along with reduction of risk of injury where a tool might make contact with an energized source with voltage upto 1,000V AC.

Features

- Two layers of insulation provide protection against electric shock

- Thick, exceptionally tough, high dielectric white inner coating is bonded to the tool

- A flame retardant, impact resistant, bright orange outer coating

- High leverage design provides 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Crimping die behind hinge for superior leverage

- Integral guards help prevent hand contact with conductive parts

- Individually tested to exceed the IEC 60900 and ASTM F1505 standards, for insulated tools and clearly marked with the official 1,000V AC rating symbol

- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications
