# Klein® D209-4C Long Pointed Nose Electronics Hot-Riveted Midget Pointed Cutting Plier, 4-1/4 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D209-4C-11611
**MPN:** D209-4C
**Price:** $35.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d209-4c

## Features

- Sharp pointed nose for precise tip cutting and trimming printed circuit boards
- Spring loaded action for self-opening
- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Custom, US made steel tool

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644722004 |
| Type | Long Nose Diagonal Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 0.438 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4.13 |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 7 |
| Cutting Type | Semi-Flush |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 2.75 in |
| Overall Length | 4.25 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D209-4C |

## Description

Klein® Cutting Plier, Long Pointed Nose Electronics Hot-Riveted Midget Pointed, Short Jaw, 0.5 in L x 0.438 in W x 0.5 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, Diagonal/Semi-Flush Cut, 4-1/4 in OAL, Dipped Ergonomic Grip Handle, 2-3/4 in Handle Length, Plastic Handle, No, Light Blue.

Features

- Sharp pointed nose for precise tip cutting and trimming printed circuit boards

- Spring loaded action for self-opening

- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Custom, US made steel tool
