# Klein® D203-8 Heavy Duty Long Nose Plier with Side Cutter, 2-5/16 in L x 1 in W, Tool Steel Jaw, 8-7/16 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40657
**MPN:** D203-8
**Price:** $29.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d203-8

## Features

- Heavier design for greater cutting power
- Extended handles provide added reach and leverage
- Slim head design for working in confined areas
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Side cutting
- Jaw thickness: 0.5 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710285 |
| Type | Long Nose Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Width | 1 in |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 11 |
| Knife Length | 0.625 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 8.438 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D203-8 |

## Description

Klein® Long Nose Plier, Heavy Duty, 2.313 in Jaw Length, 1 in Jaw Width, Tool Steel Jaw, 8.438 in OAL, Yes Cutter Included, Plastic Handle, Yellow, Applicable Materials: Steel.

Features

- Heavier design for greater cutting power

- Extended handles provide added reach and leverage

- Slim head design for working in confined areas

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Side cutting

- Jaw thickness: 0.5 in
