# Klein® D203-7 Standard Long Nose Plier with Side Cutter, 2-7/16 in L x 11/16 in W, Knurled Tool Steel Jaw, 7-3/16 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40650
**MPN:** D203-7
**Price:** $25.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d203-7

## Features

- Induction hardened cutting knives for long life
- Knurled jaws for sure wrapping and looping
- Slim head design for working in confined areas
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Curved handles provide greater tool control
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Jaw thickness: 0.375 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710247 |
| Type | Long Nose Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Knurled |
| Jaw Width | 0.688 in |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 9.75 |
| Knife Length | 0.5 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 7.188 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D203-7 |

## Description

Klein® Long Nose Plier, Side Cutting Standard, 11/16 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 2.438 in Jaw Length, 0.688 in Jaw Width, Steel Jaw, 7.188 in OAL, Yes Cutter Included, Curved, 4 in Handle Length, Plastic Handle, Yellow.

Features

- Induction hardened cutting knives for long life

- Knurled jaws for sure wrapping and looping

- Slim head design for working in confined areas

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Curved handles provide greater tool control

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Jaw thickness: 0.375 in
