# Klein® D2026 Diagonal Cutting Pliers, Tapered Nose, 6 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D202-6-11611
**MPN:** D2026
**Price:** $32.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d2026

## Features

- Pliers with tapered nose are designed for working in tight spaces
- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire
- Induction-hardened cutting knives for long life
- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Forged in the USA with custom, US-made tool steel
- Plastic-dipped handles for comfort and ease of identification
- Standard cut style
- Standard cutting knives
- Jaw capacity: 0.5 in
- Application: cutting
- Jaw thickness: 0.43 in
- Jaw length: 0.798 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644720109 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shock |
| Jaw Width | 1.03 in |
| Width (in) | 3.9 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.438 |
| Length (in) | 6.125 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.938 in |
| Overall Length | 6.16 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D2026 |

## Description

These Klein Tools diagonal cutting pliers are designed to work in confined areas with their tapered nose and clean cutting induction hardened beveled cutting edges. These US-made steel pliers have a hot-riveted joint that ensures a smooth long lasting action with no handle wobble. The handles are plastic-dipped for comfort and ease of identification.

Features

- Pliers with tapered nose are designed for working in tight spaces

- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire

- Induction-hardened cutting knives for long life

- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Forged in the USA with custom, US-made tool steel

- Plastic-dipped handles for comfort and ease of identification

- Standard cut style

- Standard cutting knives

- Jaw capacity: 0.5 in

- Application: cutting

- Jaw thickness: 0.43 in

- Jaw length: 0.798 in
