# Klein® D2000-7 Heavy Duty New England Nose Lineman's Plier, 1-9/32 in L x 1-1/32 in W x 1/2 in Thick Tool Steel Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D2000-7-11611
**MPN:** D2000-7
**Price:** $45.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d2000-7

## Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Handform handles for full gripping and cutting power
- Custom, US made steel tool
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications
- Jaw length: 1.281 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700736 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | 2000™ |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.031 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 10.75 |
| Knife Length | 0.75 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.172 in |
| Overall Length | 7.77 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D2000-7 |

## Description

Klein® Lineman's Plier, Heavy Duty New England Nose, Series: 2000™, 1-27/64 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-9/32 in L x 1-1/32 in W x 1/2 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, Crosshatch Knurled Jaw Surface, 7.77 in OAL, High Leverage/Cross Cut Type, Yes Side Cutter, 6-11/64 in Handle Length, Plastic Handle, Sure Grip, Black Oxide, Light Blue, Applicable Materials: ACSR. Klein® specializes in the making of the world's finest pliers, pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- Handform handles for full gripping and cutting power

- Custom, US made steel tool

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications

- Jaw length: 1.281 in
