# Klein® CL900 Digital Clamp Meter, 1000V AC/DC, 2000 A, 6000 uF, 60 mOhm, 500 kHz, 2 in Jaw, LCD Display

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA38650
**MPN:** CL900
**Price:** $199.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-cl900

## Features

- Rugged Klein® "TOUGH METER" industrial design stands up to jobsite demands built to withstand a 6.6 ft drop
- Automatically ranging true root mean squared (TRMS) measurement technology for accuracy
- Backlit display for clear visibility in environments with low ambient lighting
- Dedicated mode for capturing Inrush Current
- Non-contact voltage tester integrated into the clamp
- Low impedance (LoZ) mode for identifying and eliminating ghost or stray voltages
- Audible continuity, capacitance, diode test, frequency and duty cycle, minimum/maximum feature, data hold capability
- Test leads measure AC/DC voltage, resistance, continuity, frequency, duty cycle, capacitance and diodes
- Clamp measures AC and DC current
- Powers off automatically after 30 min of non-use to conserve battery life
- Low battery indicator and easily accessible battery compartment
- Measures current to 2,000A AC/DC

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644692352 |
| Type | 2000A AC/DC, LoZ |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Voltage | 1000V AC/DC |
| Includes | Carrying Case, Instruction Manual, Straight Input Test Leads, Batteries |
| Width (in) | 3.9 |
| Height (in) | 1.7 |
| Length (in) | 10.39 |
| Battery Type | AAA |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Power Source | AAA Battery |
| Drop Protection | 6.6 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CAT IV 600VCAT III 1000V |
| Manufacturer Part Number | CL900 |

## Description

Klein® clamp meter, digital, 1000V AC/DC, 2000A AC/DC, 6000 uF electrical rating, 60 mOhm resistance, 500 kHz frequency, 2 in jaw, 6000 count, LCD display, safety rating: CAT IV 600V AC/CAT III 1000V AC, (2) AAA battery power source, 10-25/64 in L x 3.9 in W x 1-45/64 in H dimensions, plastic.

Features

- Rugged Klein® "TOUGH METER" industrial design stands up to jobsite demands built to withstand a 6.6 ft drop

- Automatically ranging true root mean squared (TRMS) measurement technology for accuracy

- Backlit display for clear visibility in environments with low ambient lighting

- Dedicated mode for capturing Inrush Current

- Non-contact voltage tester integrated into the clamp

- Low impedance (LoZ) mode for identifying and eliminating ghost or stray voltages

- Audible continuity, capacitance, diode test, frequency and duty cycle, minimum/maximum feature, data hold capability

- Test leads measure AC/DC voltage, resistance, continuity, frequency, duty cycle, capacitance and diodes

- Clamp measures AC and DC current

- Powers off automatically after 30 min of non-use to conserve battery life

- Low battery indicator and easily accessible battery compartment

- Measures current to 2,000A AC/DC
