# Klein® CBLS9M Powder Coated Long Ball-End Hex Key Set, Metric, 0.5 in to 1 in Short Arm Length, CR-V Steel, 9 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** CBLS9M-11611
**MPN:** CBLS9M
**Price:** $19.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-cbls9m

## Features

- 9 metric sizes included: 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm hex keys
- Color-coded coating for quick identification of each key size and rust resistance
- Heat-treated and tempered for added strength and durability
- Ball-end hex keys for working at angles up to 25°
- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys
- Twist-to-lock case for hassle-free hex key removal
- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other twist-to-lock cases
- L-style hex keys
- Long arm length: 3 in to 7 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644330728 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use a pipe or similar extension to increase leverageNot insulated; will not protect against electrical shock |
| Width (in) | 1.1400 |
| Height (in) | 2.6400 |
| Length (in) | 6.9700 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.15 in |
| Overall Height | 1.12 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Manufacturer Part Number | CBLS9M |

## Description

Klein Tools 9-key color-coded hex key set conveniently consolidates the most popular metric sizes into one compact caddy. The industrial strength, extended reach ball-end keys are optimal for working at angles up to 25°. Hex keys are conveniently stored within a cross-compatible, interlocking case for sleek and convenient storage to stack with other twist-to-lock cases.

Features

- 9 metric sizes included: 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm hex keys

- Color-coded coating for quick identification of each key size and rust resistance

- Heat-treated and tempered for added strength and durability

- Ball-end hex keys for working at angles up to 25°

- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys

- Twist-to-lock case for hassle-free hex key removal

- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other twist-to-lock cases

- L-style hex keys

- Long arm length: 3 in to 7 in
