# Klein® CBLS19 Powder Coated Long Ball End Hex Key Set, CR-V Steel, SAE and Metric, Orange, 19 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** CBLS19-11611
**MPN:** CBLS19
**Price:** $33.25 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-cbls19

## Features

- 19 hex sizes included: 3/32 in, 7/64 in, 1/8 in, 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in and 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm
- Color coded coating for quick identification of each key size and rust resistance
- Heat-treated and tempered for added strength and durability
- Ball-end hex keys for working at angles us to 25°
- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys
- Twist-to-lock case for hassle-free hex key removal
- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other Twist-to-lock cases
- Powder coated finish
- Key lengths: 3 in to 7 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644331787 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use a pipe or similar extension to increase leverageNot insulated. will not protect against electrical shock |
| Width (in) | 1.1400 |
| Height (in) | 5.3600 |
| Length (in) | 7.1100 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6.22 in |
| Overall Height | 1.12 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric/SAE |
| Manufacturer Part Number | CBLS19 |

## Description

Klein Tools 19-key color-coded hex key set conveniently consolidates the most popular SAE and metric sizes into one compact caddy. The industrial strength, extended reach ball-end keys are optimal for working at angles up to 25°. Each key is color-coded in powder coating for easy size identification and corrosion resistance.Includes:(10) fractional inch-sized keys(9) metric-sized keysCaddy

Features

- 19 hex sizes included: 3/32 in, 7/64 in, 1/8 in, 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in and 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm

- Color coded coating for quick identification of each key size and rust resistance

- Heat-treated and tempered for added strength and durability

- Ball-end hex keys for working at angles us to 25°

- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys

- Twist-to-lock case for hassle-free hex key removal

- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other Twist-to-lock cases

- Powder coated finish

- Key lengths: 3 in to 7 in
