# Klein® CBLS10 Powder Coated Long Ball-End Hex Key Set, SAE, 0.67 in to 1.38 in Short Arm Length, Steel, Orange, 10 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** CBLS10-11611
**MPN:** CBLS10
**Price:** $19.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-cbls10

## Features

- 10 SAE sizes: 3/32 in, 7/64 in, 1/8 in, 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 5/16 in and 3/8 in
- Color-coded coating for quick identification of each key size and rust resistance
- Heat-treated and tempered for added strength and durability
- Ball-end hex keys for working at angles up to 25°
- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys
- Twist-to-lock case for hassle-free hex key removal
- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other twist-to-lock cases
- Long arm length: 3.39 in to 6.73 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644330711 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use a pipe or similar extension to increase leverageNot insulated; will not protect against electrical shock |
| Width (in) | 1.1300 |
| Height (in) | 2.7200 |
| Length (in) | 7.1100 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.72 in |
| Overall Height | 1.13 in |
| Overall Length | 7.11 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | CBLS10 |

## Description

Klein Tools 10-key color-coded hex key set conveniently consolidates the most used sizes into one compact case. The flexible folding case ensures easy access to keys while providing sleek and adaptable storage options when interlocking SAE and MM cases together. Each key is color-coded in powder coating for easy size identification and corrosion resistance.

Features

- 10 SAE sizes: 3/32 in, 7/64 in, 1/8 in, 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 5/16 in and 3/8 in

- Color-coded coating for quick identification of each key size and rust resistance

- Heat-treated and tempered for added strength and durability

- Ball-end hex keys for working at angles up to 25°

- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys

- Twist-to-lock case for hassle-free hex key removal

- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other twist-to-lock cases

- Long arm length: 3.39 in to 6.73 in
