# Klein® BLS9 Color-Coded Extra-Long L Style Hex Key Caddy Set, SAE, Orange, 9 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** BLS9-11611
**MPN:** BLS9
**Price:** $24.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-bls9

## Features

- L-style hex keys in convenient caddy set
- Color-coded sleeve for quick identification of each key size
- Extra-long arms are 30% longer for greater reach and leverage
- Round shanks with plastic sleeve provide enhanced comfort during prolonged use
- Ball-end hex keys for working at angles up to 25°
- Heat-treated and tempered for added strength and durability
- Rust resistant black phosphate coating on every key
- Folding case provides compact storage and interlocks with other extra-long hex key sets
- Black phosphate finish
- Ball end
- Impact-rated steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644330599 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use a pipe or similar extension to increase leverageNot insulated; will not protect against electrical shock |
| Width (in) | 3.8500 |
| Height (in) | 1.2400 |
| Length (in) | 9.2800 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.45 in |
| Overall Height | 1.63 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | BLS9 |

## Description

Klein Tools 9-key color-coded hex key set conveniently consolidates the most popular SAE sizes into one compact caddy. The industrial strength, extended reach ball-end keys are optimal for working at angles up to 25°. The round shanks with plastic sleeve provide enhanced comfort during prolonged use.Includes:7/64 in hex key1/8 in hex key9/64 in hex key5/32 in hex key3/16 in hex key7/32 in hex key1/4 in hex key5/16 in hex key3/8 in hex key

Features

- L-style hex keys in convenient caddy set

- Color-coded sleeve for quick identification of each key size

- Extra-long arms are 30% longer for greater reach and leverage

- Round shanks with plastic sleeve provide enhanced comfort during prolonged use

- Ball-end hex keys for working at angles up to 25°

- Heat-treated and tempered for added strength and durability

- Rust resistant black phosphate coating on every key

- Folding case provides compact storage and interlocks with other extra-long hex key sets

- Black phosphate finish

- Ball end

- Impact-rated steel
