# Klein® BLS22H Long Ball-End Hex Key Set with Handle, SAE and Metric, CR-V Steel, Black, 22 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** BLS22H-11611
**MPN:** BLS22H
**Price:** $22.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-bls22h

## Features

- Hex key set features 22 sizes and a T-handle adapter: 1/16 in, 5/64 in, 3/32 in, 7/64 in, 1/8 in, 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 3/8 in, 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm, 8 mm, 10 mm
- T-handle adapter converts metric and SAE hex L-keys into T-handles, providing better grip and greater torque
- Heat-treated and tempered hex keys for added strength and durability
- Rust resistant black phosphate coating on every key
- Ball-end hex keys for working at angles us to 25°
- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys
- Twist-to-lock case for hassle-free hex key removal
- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other twist-to-Lock cases
- Key lengths: 3 in to 7 in
- Black phosphate finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644331794 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use a pipe or similar extension to increase leverageNot insulated; will not protect against electrical shock |
| Width (in) | 1.1300 |
| Height (in) | 2.7200 |
| Length (in) | 7.1100 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6.45 in |
| Overall Height | 1.12 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric/SAE |
| Manufacturer Part Number | BLS22H |

## Description

Klein Tools 22-key ball end hex key set conveniently consolidates the most popular metric and SAE sizes into one convenient set. The flexible folding case ensures easy access to keys while providing sleek and adaptable storage options when interlocking SAE and metric cases together. Each key is heat-treated and coated in black phosphate for unparalleled strength and corrosion resistance.

Features

- Hex key set features 22 sizes and a T-handle adapter: 1/16 in, 5/64 in, 3/32 in, 7/64 in, 1/8 in, 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 3/8 in, 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm, 8 mm, 10 mm

- T-handle adapter converts metric and SAE hex L-keys into T-handles, providing better grip and greater torque

- Heat-treated and tempered hex keys for added strength and durability

- Rust resistant black phosphate coating on every key

- Ball-end hex keys for working at angles us to 25°

- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys

- Twist-to-lock case for hassle-free hex key removal

- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other twist-to-Lock cases

- Key lengths: 3 in to 7 in

- Black phosphate finish
