# Klein® BAT20CW1 Impact Wrench, 1/2 in Drive Pin Detent Square Drive, 210 ft-lb Torque Rating, 20 V, 18.5 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** BAT20CW1-11611
**MPN:** BAT20CW1
**Price:** $409.45 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-bat20cw1

## Features

- 210 ft-lb of max torque for professional impact fastening and drilling
- Impact rated for installing and removing threaded fasteners into wood, metal and concrete
- Features a 1/2 in male square drive with a pin detent design for maximum socket retention
- Brushless DC motor
- Work light illuminates darker spaces
- Safety lockout switch
- 20V amperage rating
- Impact energy: 0 to 2,200 IPM
- Battery weight: 1.4 lb

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644610189 |
| Type | Battery Operated |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Voltage | 20V |
| Includes | (2) 4 Ah Batteries, Charger and Bag |
| Material | ABS, PA6, GF, TPE |
| Drive Size | 1/2 in Pin Detent |
| Width (in) | 8.5 |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 7.25 |
| Length (in) | 18.5 |
| Battery Type | 20V Lithium-Ion |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Product Type | Set |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | BAT20CW1 |

## Description

For professional impact fastening and drilling applications, Klein's Compact Impact Wrench offers 210 ft-lb of max torque to get the job done fast. The impact function makes this tool particularly useful for driving fasteners in wood, metal and concrete. The variable speed trigger provides better control. Engineered and designed by Klein Tools in the USA. Powered by 20V lithium-ion DeWALT® batteries. Kit includes (2) 4Ah batteries, charger and bag.

Features

- 210 ft-lb of max torque for professional impact fastening and drilling

- Impact rated for installing and removing threaded fasteners into wood, metal and concrete

- Features a 1/2 in male square drive with a pin detent design for maximum socket retention

- Brushless DC motor

- Work light illuminates darker spaces

- Safety lockout switch

- 20V amperage rating

- Impact energy: 0 to 2,200 IPM

- Battery weight: 1.4 lb
