# Klein® BAT207T6 Crimping Jaw, BG Fixed Die, D3 Groove, ABS, PA6, GF, TPE

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** BAT207T6-11611
**MPN:** BAT207T6
**Price:** $433.19 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-bat207t6

## Features

- Replacement crimping jaw for Klein® battery-operated cable crimper
- Crimps 600 mcm copper cable
- Crimps 350 mcm aluminum cable
- Crimps 477 ACSR cable
- Features a BG fixed die and D3 groove
- Compatible with industry standard w-style dies
- 7 ton hydraulic force provides 15% more crimping power
- Replacement/alternate jaw

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644630231 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 1.5 |
| Height (in) | 6.25 |
| Length (in) | 6.25 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.5 in |
| Overall Height | 6.5 in |
| Overall Length | 6.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | BAT207T6 |

## Description

This crimping jaw works with Klein® battery-operated cable crimper. Crimps 600 mcm copper, 350 mcm aluminum and 477 mcm ACSR cable quickly and efficiently. Features a BG fixed die and D3 groove. Compatible with industry standard w-style dies.

Features

- Replacement crimping jaw for Klein® battery-operated cable crimper

- Crimps 600 mcm copper cable

- Crimps 350 mcm aluminum cable

- Crimps 477 ACSR cable

- Features a BG fixed die and D3 groove

- Compatible with industry standard w-style dies

- 7 ton hydraulic force provides 15% more crimping power

- Replacement/alternate jaw
