# Klein® 93PTL Red Pocket Laser Level with Low Battery Indicator

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 93PTL-11611
**MPN:** 93PTL
**Price:** $44.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-93ptl

## Features

- Projects single red laser line up to 30 ft indoors, providing ample coverage for a wide range of applications
- Laser body has a 360° rotation for projecting lines at any angle
- Horizontal and vertical fine adjust knobs allow for easier precision adjustment of the laser line without having to move the unit
- Compact design is easy to use and transport at home, on the job, or anywhere in between
- 3-axis bubble vials illuminate for enhanced viewing and leveling
- Two powerful magnets, 1/4-20 thread tripod mounting, a hang hole, and built-in kickstand give a variety of mounting options
- Over 12 hr runtime with 2 AAA alkaline batteries and low battery warning
- With low battery alarm
- Resins, elastomers, metalic material
- Laser wave length: 630-640 nm
- Rare earth - neodymium magnet type

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644930096 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Exposing eyes to laser radiation can result in severe and permanent eye injuriesDo not use the instrument if it appears to be damagedDo not modify the instrument in any way, as to do so could result in emission of hazardous laser radiation than could result in severe eye injuriesStrong magnetic fieldSee instruction manual for additional warnings |
| Width (in) | 1.7400 |
| Height (in) | 2.2600 |
| Length (in) | 4.3000 |
| Battery Type | AAA Alkaline |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.76 in |
| Overall Height | 2.3 in |
| Overall Length | 4.27 in |
| Drop Protection | 3 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | 21 CFR 1040.10 and 1040.11IEC 60825-1 Ed. 3 |
| Manufacturer Part Number | 93PTL |

## Description

The Klein Tools red pocket laser level is a high-performance laser leveling and alignment tool for DIY'ers and professionals alike. The powerful red laser line is easy to see and use in all lighting conditions. The adjustable body and 3-axis lighted bubble vials allow a user to project laser lines at any angle the user needs. The fine adjust knobs enable easier precision adjustments than other laser levels. Includes:BatteriesManual.

Features

- Projects single red laser line up to 30 ft indoors, providing ample coverage for a wide range of applications

- Laser body has a 360° rotation for projecting lines at any angle

- Horizontal and vertical fine adjust knobs allow for easier precision adjustment of the laser line without having to move the unit

- Compact design is easy to use and transport at home, on the job, or anywhere in between

- 3-axis bubble vials illuminate for enhanced viewing and leveling

- Two powerful magnets, 1/4-20 thread tripod mounting, a hang hole, and built-in kickstand give a variety of mounting options

- Over 12 hr runtime with 2 AAA alkaline batteries and low battery warning

- With low battery alarm

- Resins, elastomers, metalic material

- Laser wave length: 630-640 nm

- Rare earth - neodymium magnet type
