# Klein® 93MCLS Red Mini Cross-Line Laser Level with Soft Case

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 93MCLS-11611
**MPN:** 93MCLS
**Price:** $59.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-93mcls

## Features

- Self-leveling red laser level has an easy-to-read bright red horizontal and vertical line with a working range of 35 ft
- Projects horizontal and vertical lines to address various alignment tasks
- Compact and lightweight design is easy to use in tight areas and to store when not in use
- High precision laser project clean lines with accuracy of 3/16 in at 30 ft; auto out-of-level detection flashes lasers when no longer level
- Magnetic mounting bracket screws into integrated 1/4 in tripod mount
- Over 18 hr of runtime provides enough laser power to ensure extended all day use
- Durable overmold design that is IP54 rated protects the laser level from water and dust
- With low battery indicator
- Transit locking mechanism
- With low battery alarm
- PC+ABS+TPE material
- 21 CFR 1040.10 and 1040.11 except for conformance with IEC 60825-1 Ed. 3., as described in laser notice no. 56, dated May 8, 2019
- Laser wave length: ? 1mW @ 508 - 530 nm
- Manual tilt mode, out of angle notification, battery fuel gauge
- Rare earth - neodymium magnet type

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644930102 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Laser Radiation: do not stare into beamClass II laser productSee instruction manual for additional warnings |
| Width (in) | 2.2300 |
| Height (in) | 2.9800 |
| Length (in) | 3.1900 |
| Battery Type | 1.5V AA Alkaline |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.2 in |
| Overall Height | 4 in |
| Overall Length | 4.2 in |
| Drop Protection | 3 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | EN61326-1:2013EN60825-1:2014 |
| Manufacturer Part Number | 93MCLS |

## Description

The Klein Tools mini cross-line laser level is a high-performance laser leveling and alignment tool for professionals with over 18 hr of runtime. This level provides a reliable pendulum self-leveling system with red laser level lines. Equipped with a magnetic mounting bracket and overmold design that protects from water and dust, Klein® mini cross-line laser level enables a multitude of alignment and layout applications. Includes:Laser levelSoft carrying caseInstruction manualMounting clamp2 x AA 1.5V alkaline batteries.

Features

- Self-leveling red laser level has an easy-to-read bright red horizontal and vertical line with a working range of 35 ft

- Projects horizontal and vertical lines to address various alignment tasks

- Compact and lightweight design is easy to use in tight areas and to store when not in use

- High precision laser project clean lines with accuracy of 3/16 in at 30 ft

- auto out-of-level detection flashes lasers when no longer level

- Magnetic mounting bracket screws into integrated 1/4 in tripod mount

- Over 18 hr of runtime provides enough laser power to ensure extended all day use

- Durable overmold design that is IP54 rated protects the laser level from water and dust

- With low battery indicator

- Transit locking mechanism

- With low battery alarm

- PC+ABS+TPE material

- 21 CFR 1040.10 and 1040.11 except for conformance with IEC 60825-1 Ed. 3., as described in laser notice no. 56, dated May 8, 2019

- Laser wave length: ? 1mW @ 508 - 530 nm

- Manual tilt mode, out of angle notification, battery fuel gauge

- Rare earth - neodymium magnet type
