# Klein® 93LCLGR Rechargeable Self-Leveling Green Cross-Line Laser Level with Red Plumb

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 93LCLGR-11611
**MPN:** 93LCLGR
**Price:** $279.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-93lclgr

## Features

- Projects high precision horizontal and vertical lines and plumb up/down spots independently or together to address various alignment tasks with accuracy up to 3/32 in at 33 ft
- High capacity rechargeable Li-ion battery powers all lasers with more than 15 hr of run time
- Integrated magnetic 360° mounting bracket with 1/4 in and 5/8 in tripod mounting threads facilitates attachment to ferromagnetic objects
- Additional mounting clamp attachment for use on ceiling grid applications
- Rugged body provides IP54 water and dust resistance for job site durability
- Cross lines 515-530 nm, plum spots 630-680 nm
- Number of beam: four horizontal, vertical, plumb up, plumb down
- Vertical and horizontal beam ±3/32 in per 33 ft, plumb up spot ±1/8 in per 33 ft, plumb down spot ±5/32 in per 33 ft
- Indoor range: 165 ft
- Low battery alarm and indicator
- Plumb laser
- Maximum distance: 165 ft
- Transit locking mechanism
- More than 12 hr battery life
- Ingress protection IP54: water and dust resistant
- Permanent rare earth magnet type

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644930089 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | ABS housing and electronic components |
| Warnings | Laser radiation: do not stare into beamClass II laser productSee instruction manual for additional warnings |
| Width (in) | 2.5600 |
| Height (in) | 5.2200 |
| Length (in) | 5.2900 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.6 in |
| Overall Height | 5.3 in |
| Overall Length | 5.2 in |
| Drop Protection | 3.3 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | EN61326-1EN60825-121 CFR 1040.101040.11 |
| Manufacturer Part Number | 93LCLGR |

## Description

The Klein Tools green rechargeable laser level is a high-performance laser leveling and alignment tool for professionals with a rechargeable battery. This level provides a reliable pendulum self-leveling system with clear, bright green laser level lines, and red plumb up/down spots. Equipped with an integrated magnetic mount and an additional ceiling grid clamp, Klein® cross-line laser level enables a multitude of alignment and layout applications. Includes:Laser levelHard carrying caseMounting clampCharging cableInstructional manual.

Features

- Projects high precision horizontal and vertical lines and plumb up/down spots independently or together to address various alignment tasks with accuracy up to 3/32 in at 33 ft

- High capacity rechargeable Li-ion battery powers all lasers with more than 15 hr of run time

- Integrated magnetic 360° mounting bracket with 1/4 in and 5/8 in tripod mounting threads facilitates attachment to ferromagnetic objects

- Additional mounting clamp attachment for use on ceiling grid applications

- Rugged body provides IP54 water and dust resistance for job site durability

- Cross lines 515-530 nm, plum spots 630-680 nm

- Number of beam: four horizontal, vertical, plumb up, plumb down

- Vertical and horizontal beam ±3/32 in per 33 ft, plumb up spot ±1/8 in per 33 ft, plumb down spot ±5/32 in per 33 ft

- Indoor range: 165 ft

- Low battery alarm and indicator

- Plumb laser

- Maximum distance: 165 ft

- Transit locking mechanism

- More than 12 hr battery life

- Ingress protection IP54: water and dust resistant

- Permanent rare earth magnet type
