# Klein® 93CPLG Compact Green Planer Laser Level with Soft Case

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 93CPLG-11611
**MPN:** 93CPLG
**Price:** $199.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-93cplg

## Features

- Self-leveling green laser level has 3 easy-to-read bright green 360° laser planes with a working range of 100 ft; up to 2 times brighter than regular red beams
- Compact and lightweight design with lasers in 3 planes is easy to use in tight areas and to store when not in use
- High precision laser project clean lines with accuracy of 3/16 in at 30 ft; auto out-of-level detection flashes lasers when no longer level
- Tilt mode allows for the laser level to be turned on while the pendulum is locked for use at different angles
- Magnetic mounting bracket screws into integrated 1/4 in tripod mount
- More than 6 hr runtime provides lasers power for all day use
- Durable overmold design that is IP54 rated protects the laser level from water and dust
- With low battery indicator
- Transit locking mechanism
- With low battery alarm
- PC+ABS+TPE material
- 21 CFR 1040.10 and 1040.11 except for conformance with IEC 60825-1 Ed. 3., as described in laser notice no. 56, dated May 8, 2019
- Laser wave length: 508-525 nm
- Manual tilt mode, out of angle notification, battery fuel gauge
- Rare earth - neodymium magnet type

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644930133 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Exposing eyes to laser radiation can result in severe and permanent eye injuriesDo not use the instrument if it appears to be damagedDo not modify the instrument in any way, as to do so could result in emission of hazardous laserSee instruction manual for additional warnings |
| Width (in) | 3.1900 |
| Height (in) | 3.9500 |
| Length (in) | 4.2200 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.2 in |
| Overall Height | 4 in |
| Overall Length | 4.2 in |
| Drop Protection | 3 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | 21 CFR 1040.10 and 1040.11IEC 60825-1 Ed. 3 |
| Manufacturer Part Number | 93CPLG |

## Description

The Klein Tools compact green planar laser level is a high-performance laser leveling and alignment tool for professionals. Clear, bright green 360° lines in the X-, Y- and Z-planes project from this level. Equipped with an integrated magnetic mount and 1/4-20 tripod mounting threads, Klein® self-leveling laser level enables a multitude of alignment and layout applications. This product is classified as a class II laser product according to IEC/EN 60825-1:2014, (Power ?1mW @ 508-530nm). Includes:Laser levelSoft carrying caseInstruction manualMounting clamp.

Features

- Self-leveling green laser level has 3 easy-to-read bright green 360° laser planes with a working range of 100 ft

- up to 2 times brighter than regular red beams

- Compact and lightweight design with lasers in 3 planes is easy to use in tight areas and to store when not in use

- High precision laser project clean lines with accuracy of 3/16 in at 30 ft

- auto out-of-level detection flashes lasers when no longer level

- Tilt mode allows for the laser level to be turned on while the pendulum is locked for use at different angles

- Magnetic mounting bracket screws into integrated 1/4 in tripod mount

- More than 6 hr runtime provides lasers power for all day use

- Durable overmold design that is IP54 rated protects the laser level from water and dust

- With low battery indicator

- Transit locking mechanism

- With low battery alarm

- PC+ABS+TPE material

- 21 CFR 1040.10 and 1040.11 except for conformance with IEC 60825-1 Ed. 3., as described in laser notice no. 56, dated May 8, 2019

- Laser wave length: 508-525 nm

- Manual tilt mode, out of angle notification, battery fuel gauge

- Rare earth - neodymium magnet type
