# Klein® 935DAF Digital Angle Finder, Stainless Steel, ABS Plastic

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 935DAF-11611
**MPN:** 935DAF
**Price:** $41.62 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-935daf

## Features

- 3-in-1 digital angle finder provides precision measurements for inside and outside angles, lengths, and calculates simple miter cut angles
- Efficient digital miter saw protractor function calculates the needed saw blade angle to cut miter joints with a perfect fit every time
- Bright white LED display provides easy visibility in all lighting conditions
- Durable, rust resistant metallic ruler with deeply etched markings for long lasting clear readings
- Compact design that is easy to store and carry around in pockets
- Wide locking knob is easy to twist and firmly locks the rulers in place
- Precision machined edges, reverse contrast display, digital miter saw protractor calculator
- Ingress protection: IP54

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644860010 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 1.38 |
| Height (in) | 0.74 |
| Length (in) | 8.55 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.4 in |
| Overall Height | 0.9 in |
| Overall Length | 8.5 in |
| Drop Protection | 6.6 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 935DAF |

## Description

Klein Tools digital angle finder provides precision measurements for inside and outside angles, lengths, and calculates miter saw angles. It offers best in class accuracy of +/-0.2°For quickly finding any angle and calculating the miter saw blade angle to ensure miter joints are cut to a perfect fit. The compact design with a single AAA battery and premium reverse contrast display allows for easy tool box storage and can be carried around in pockets. Includes:Battery.

Features

- 3-in-1 digital angle finder provides precision measurements for inside and outside angles, lengths, and calculates simple miter cut angles

- Efficient digital miter saw protractor function calculates the needed saw blade angle to cut miter joints with a perfect fit every time

- Bright white LED display provides easy visibility in all lighting conditions

- Durable, rust resistant metallic ruler with deeply etched markings for long lasting clear readings

- Compact design that is easy to store and carry around in pockets

- Wide locking knob is easy to twist and firmly locks the rulers in place

- Precision machined edges, reverse contrast display, digital miter saw protractor calculator

- Ingress protection: IP54
