# Klein® 92919S PV Connection Solar Tool Set, Steel, 6 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 92919S-11611
**MPN:** 92919S
**Price:** $125.05 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-92919s

## Features

- Compact cable cutter for trimming wire to desired length
- Automatic wire stripper strips 6 to 12 AWG solid and 8 to 14 AWG stranded PV wire
- Ratcheting crimper crimps 10 to 14 AWG MC4® style pins
- Two insulating wrenches for assembly and disassembly of MC4® style connectors
- Storage space for PV connectors or other small parts
- Durable hard case for organized storage
- Storage compartment in the lid

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644941283 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Only use tools that are marked with the official international 1,000V rating symbol shown above, if there is any chance that the tools will make contact with an energized sourceWhenever possible, always de-energize lines and equipment prior to working on or around them; Klein® insulated tools are designed only to reduce the chance of injury where the tool may make contact with an energized sourceAlways inspect your tools before use; destroy tool if insulation becomes damaged in any wayBecause moisture, films, or other surface contaminants are conductive, Klein Tools must be kept clean, dry, and free of any surface contaminantsWear approved eye protection |
| Width (in) | 11.0600 |
| Height (in) | 3.2300 |
| Length (in) | 14.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 11 in |
| Overall Height | 3.25 in |
| Overall Length | 14.5 in |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASTM F1505 |
| Manufacturer Part Number | 92919S |

## Description

Klein Tools complete PV connection solar tool set is designed to easily install and maintain solar panels. The Klein Tools professional kit includes the essential tools for installation and maintenance, including a cable cutter, wire stripper, crimper, wrenches and PV connectors. The kit is secured in a custom-molded carrying case, durable enough to withstand the toughest jobsite or back of a truck.Includes:(1) solar crimper(1) cutter(1) stripper(2) solar wrenchesCase

Features

- Compact cable cutter for trimming wire to desired length

- Automatic wire stripper strips 6 to 12 AWG solid and 8 to 14 AWG stranded PV wire

- Ratcheting crimper crimps 10 to 14 AWG MC4® style pins

- Two insulating wrenches for assembly and disassembly of MC4® style connectors

- Storage space for PV connectors or other small parts

- Durable hard case for organized storage

- Storage compartment in the lid
