# Klein® 916PNDC Magnetic Color-Coded Power Nut Setter, 9/16 in, Orange, Steel Alloy

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 916PNDC-11611
**MPN:** 916PNDC
**Price:** $11.21 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-916pndc

## Features

- 9/16 in power nut setter with a rare-earth magnet to retain fasteners for one-handed driving
- Color-coded solid line for easy size identification
- Durable finish for corrosion resistance
- Impact-rated nut setter for the toughest driving applications
- 5 in sturdy shaft for extended reach and access
- Magnet size designed for the specific hex size to hold screws and nuts more securely
- Replacement part for the magnetic color-coded power nut setter set

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644651786 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; will not protect against electrical shockDo not use to pry or chisel |
| Width (in) | 0.8060 |
| Height (in) | 0.8060 |
| Length (in) | 6.3150 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 5 in |
| Overall Width | 0.38 in |
| Overall Height | 0.38 in |
| Overall Length | 6.3 in |
| Nut Driver Sizes | 9/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | 916PNDC |

## Description

Klein Tools 9/16 in magnetic color-coded power nut setter was designed with the professional in mind. Made of high-grade impact steel and is color-coded for easy identification. The nut setter contains rare-earth magnets to securely hold fasteners, and is also extra long for greater reach and access.

Features

- 9/16 in power nut setter with a rare-earth magnet to retain fasteners for one-handed driving

- Color-coded solid line for easy size identification

- Durable finish for corrosion resistance

- Impact-rated nut setter for the toughest driving applications

- 5 in sturdy shaft for extended reach and access

- Magnet size designed for the specific hex size to hold screws and nuts more securely

- Replacement part for the magnetic color-coded power nut setter set
