# Klein® 86939 Hex Key Adapter, Square Wrench Opening Type, 3/16 in, 5/16 in Drive, 1/4 in Wrench Opening, 2-1/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 86939-11611
**MPN:** 86939
**Price:** $11.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-86939

## Features

- Adapter fits 1/4 in square wrench opening
- Spring loaded ball bearing locks securely into wrench
- Fits with Klein® refrigeration wrenches 86938 and 68310 for easy ratcheting action
- Valve access: 3/16 in and 5/16 in hex adapter

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644692390 |
| Type | Adapter for Refrigeration Wrench used in HVAC |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Finish | Black Oxide |
| Diameter | 3/16 in |
| Hex Size | 3/16 in and 5/16 in |
| Material | Steel |
| Shank Type | Square |
| Width (in) | 0.355 |
| Height (in) | 0.235 |
| Length (in) | 2.12 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 2.125 in |
| Shank Diameter | 0.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Fitting/Connector Type | Spring Loaded Ball Bearing |
| Manufacturer Part Number | 86939 |
| Connection and Adapter Types | Spring Loaded Ball Bearing |

## Description

Adapt any 1/4 in square wrench opening to 3/16 in and 5/16 in hex head sizes. This spring loaded ball bearing adapter locks securely into wrench. Fits Klein® Refrigeration Wrenches 86938 and 68310 and provides an easy ratcheting action for hard to reach valves. Perfect for heating, AC, and refrigeration applications. Made in the USA.

Features

- Adapter fits 1/4 in square wrench opening

- Spring loaded ball bearing locks securely into wrench

- Fits with Klein® refrigeration wrenches 86938 and 68310 for easy ratcheting action

- Valve access: 3/16 in and 5/16 in hex adapter
