# Klein® 85808 All-Purpose Screwdriver Set, Non-Magnetic, Steel, Plastic with TPE Grip, Black, 8 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 85808-11611
**MPN:** 85808
**Price:** $39.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-85808

## Features

- Flanges inside handle provide solid, twist-resistant blade anchor
- Magnetize and demagnetize screwdriver tips with the included accessory
- Premium chrome-plating for smooth feel and corrosion resistance
- Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644858086 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; will not protect against electrical shockDo not use to pry or chisel |
| Width (in) | 8.3800 |
| Height (in) | 1.5500 |
| Length (in) | 12.6300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 8.38 in |
| Overall Height | 1.55 in |
| Overall Length | 12.63 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 85808 |

## Description

Klein Tool's 8 pc all-purpose screwdriver set combines a variety of popular, general purpose tips as well as a magnetizer/demagnetizer tool. Tips included are #0, #1, #2 phillips, 3/16 in and 1/4 in slotted, and 1/8 in slotted precision. Made in the USA, the drivers are equipped with Cushion-Grip™ handles for comfort and Tip-Ident® handle caps to quickly distinguish between drivers and accurately position the tip of the tool with fasteners.Includes:Phillips: #1, #2 (4 in and 6 in)3/16 in and 1/4 in slotted#0 phillips precision1/8 in slotted precision tips

Features

- Flanges inside handle provide solid, twist-resistant blade anchor

- Magnetize and demagnetize screwdriver tips with the included accessory

- Premium chrome-plating for smooth feel and corrosion resistance

- Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort
