# Klein® 85805 All-Purpose Screwdriver Set, Non-Magnetic, Steel, Plastic with TPE Grip, Black, 5 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 85805-11611
**MPN:** 85805
**Price:** $29.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-85805

## Features

- Flanges inside handle provide solid, twist-resistant blade anchor
- Tip-Ident® quickly identifies the screwdriver type and tip orientation
- Premium chrome-plating for smooth feel and corrosion resistance
- Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644858055 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; will not protect against electrical shockDo not use to pry or chisel |
| Width (in) | 6.7500 |
| Height (in) | 1.5500 |
| Length (in) | 12.6300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6.75 in |
| Overall Height | 1.55 in |
| Overall Length | 12.63 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 85805 |

## Description

Klein Tool's 5 pc all-purpose screwdriver set combines a variety of popular, general purpose tips. Tips included are #1, #2, #3 phillips, 3/16 in and 1/4 in cabinet. Made in the USA, the drivers are equipped with Cushion-Grip™ handles for comfort and Tip-Ident® handle caps to quickly distinguish between drivers and accurately position the tip of the tool with fasteners.Includes:Phillips: #1, #2 (4 in and 7 in)Cabinet: 3/16 in, 1/4 in

Features

- Flanges inside handle provide solid, twist-resistant blade anchor

- Tip-Ident® quickly identifies the screwdriver type and tip orientation

- Premium chrome-plating for smooth feel and corrosion resistance

- Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort
