# Klein® 85445 Screwdriver set, slotted, phillips and square, 5 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 85445-11611
**MPN:** 85445
**Price:** $29.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-85445

## Features

- 5 pc screwdriver set includes #1, #2 phillips tips, 3/16 in and 1/4 in slotted tips and #2 square tip
- Precision-machined tips for exact fit
- Tip-ident® quickly identifies the screwdriver type and tip orientation
- Premium chrome-plating for smooth feel and corrosion resistance
- Made in the USA
- Cushion-grip handles for greater torque and comfort
- Special heat-treated shafts
- Meet or exceed applicable ASME / ANSI specifications
- Non-magnetic
- Black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644854453 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Warnings | Always wear approved eye protection.Not insulated. Will not protect against electrical shock.Do not use to pry or chisel. |
| Width (in) | 6.75 |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 12.63 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 3 in to 6 in |
| Handle Length | 4 in (10.2 cm) |
| Handle Diameter | 1.25 in (3.2 cm) |
| Number of Pieces | 5 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 85445 |

## Description

Klein Tools' 5 pc screwdriver set combines a variety of popular, general purpose tips. Included are #1, #2 phillips, 3/16 in and 1/4 in slotted and #2 square tip drivers. Made in the USA, these drivers feature special heat-treated shafts for durability and cushion-grip handles for comfort.

Features

- 5 pc screwdriver set includes #1, #2 phillips tips, 3/16 in and 1/4 in slotted tips and #2 square tip

- Precision-machined tips for exact fit

- Tip-ident® quickly identifies the screwdriver type and tip orientation

- Premium chrome-plating for smooth feel and corrosion resistance

- Made in the USA

- Cushion-grip handles for greater torque and comfort

- Special heat-treated shafts

- Meet or exceed applicable ASME / ANSI specifications

- Non-magnetic

- Black handle
