# Klein® 85076INS Screwdriver Set, 1000V Insulated, 6 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 85076INS-11611
**MPN:** 85076INS
**Price:** $39.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-85076ins

## Features

- Insulated screwdriver Set includes 1/4 in Slotted and #2 Phillips in 4 in round shanks plus #2 Square, #1,#2 Phillips and 3/16 in Slotted tips in 6 in round shanks
- 1,000V rated screwdrivers feature a layer of bright orange impact and flame resistant insulation to protect from electrical shock
- Made in the USA
- Tether hole for added safety when working at height
- Cushion-Grip handles for greater torque and comfort
- Tip-Ident
- For work near energized sources

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644851117 |
| Type | Insulated Screwdriver Set |
| Color | Orange |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Includes | 6 Screwdrivers: 4 in (10 cm) Shanks in 1/4 in (0.6 cm) Slotted and #2 Phillips Tips; 6 in (15 cm) Shanks in 3/16 in (0.5 cm) Slotted, #1/#2 Phillips and #2 Square Tips |
| Material | Steel, Plastic |
| Warnings | Only use tools that are marked with the official international 1000-volt rating symbol shown above, if there is any chance that the tools will make contact with an energized sourceWhenever possible, always de-energize lines and equipment prior to working on or around themAlways inspect your tools before useDo NOT touch uninsulated portion of the tool or any conductive object when either might contact an energized sourceKeep tool clean, dry and free of any surface contaminants |
| Width (in) | 1.24 |
| Height (in) | 1.55 |
| Length (in) | 10.31 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 4 in; 6 in |
| Handle Length | 4.31 in (10.9 cm) |
| Handle Diameter | 1.24 in (3.2 cm) |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASTM F1505-16(2021) |
| Manufacturer Part Number | 85076INS |

## Description

This 6 pc Made in the USA Insulated Screwdriver Set features assorted Klein Tools' Slotted, Phillips and Square tip screwdrivers. Each screwdriver is individually tested to exceed the IEC 60900 and ASTM F1505 standards for insulated tools. Two layers of insulation provide protection against electric shock.

Features

- Insulated screwdriver Set includes 1/4 in Slotted and #2 Phillips in 4 in round shanks plus #2 Square, #1,#2 Phillips and 3/16 in Slotted tips in 6 in round shanks

- 1,000V rated screwdrivers feature a layer of bright orange impact and flame resistant insulation to protect from electrical shock

- Made in the USA

- Tether hole for added safety when working at height

- Cushion-Grip handles for greater torque and comfort

- Tip-Ident

- For work near energized sources
