# Klein® 70591 2-Position Folding Key Set, 9 pc, 5/64 to 1/4 in Hex, Alloy Steel, Polished Chrome/Nickel Plated

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40532
**MPN:** 70591
**Price:** $9.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-70591

## Features

- Two key positions (straight out or right angle) for extra leverage
- Hex ends are square cut for a secure full depth fit and maximum contact with the hex socket to prevent slippage and stripping of the socket
- Handy sets fit in your pocket or toolbox easily and help eliminate the lost key problem

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644332678 |
| Type | 9-Key |
| Color | Silver |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Finish | Nickel Chrome |
| Includes | 5/64 in (2 mm), 3/32 in (2 mm), 7/64 in (3 mm), 1/8 in (3 mm), 9/64 in (4 mm), 5/32 in (4 mm), 3/16 in (5 mm), 7/32 in (6 mm) & 1/4 in (6 mm) |
| Material | Alloy Steel/Steel |
| Width (in) | 1.5 |
| Height (in) | 2.13 |
| Length (in) | 4.5 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Product Type | Set |
| Handle Length | 4.375 in |
| Hex Size Range | 5/64 to 1/4 in |
| Overall Length | 5.5 in |
| Number of Pieces | 9 |
| Package Quantity | 1/Set |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | 70591 |

## Description

Klein® Key Set, 2-Position Folding, Imperial, 9 pc, 5/64 to 1/4 in Hex, 2-11/16 to 3-13/16 in L Keys, 4-3/8 in L-Handle, Alloy Steel, Polished Chrome/Nickel Plated, Silver, 5-1/2 in OAL.

Features

- Two key positions (straight out or right angle) for extra leverage

- Hex ends are square cut for a secure full depth fit and maximum contact with the hex socket to prevent slippage and stripping of the socket

- Handy sets fit in your pocket or toolbox easily and help eliminate the lost key problem
