# Klein® 70582 Key Set, Folding, Metric, 7 pc, 1.5 to 6 mm Hex, 19/32 to 1-25/32 in L Keys, 3-45/64 in L Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 70582-11611
**MPN:** 70582
**Price:** $8.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-70582

## Features

- 2-Key positions for extra leverage
- Hex ends are square cut for a secure full depth fit and maximum contact with the hex socket to prevent slippage and stripping of the socket
- Handy sets fit in your pocket or toolbox easily and help eliminate the lost key problem

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644332630 |
| Type | 7-Key Metric |
| Color | Silver |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Includes | Seven Key Metric Set: 1-1/2 mm, 2 mm, 2-1/2 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm |
| Width (in) | 2.13 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 5.75 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 3.703 in |
| Hex Size Range | 0.059 to 0.236 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 70582 |

## Description

Klein® Hex Key Set, 2-Position Folding, Metric, 7 pc, 1.5 to 6 mm Hex, 19/32 to 1-25/32 in L Keys, 3-45/64 in L Handle, Alloy Steel, Polished Chrome/Nickel Plated, Silver.

Features

- 2-Key positions for extra leverage

- Hex ends are square cut for a secure full depth fit and maximum contact with the hex socket to prevent slippage and stripping of the socket

- Handy sets fit in your pocket or toolbox easily and help eliminate the lost key problem
