# Klein® 70579 Key Set, 5 pc, 2-11/16 to 3-13/16 in L Keys, 5-3/8 in L Handle, Alloy Steel, Nickel Chrome

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40525
**MPN:** 70579
**Price:** $12.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-70579

## Features

- Two key positions (straight out or right angle) for extra leverage
- Hex ends are square cut for a secure full depth fit and maximum contact with the hex socket to prevent slippage and stripping of the socket
- Handy sets fit in your pocket or toolbox easily and help eliminate the lost key problem
- Precision chamfered hex ends eliminate problems due to cut off burrs
- Convenient set reduces the likelihood of losing keys

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644332739 |
| Type | 5-Key |
| Color | Silver |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Finish | Nickel Chrome |
| Includes | Five-Key Inch Set: 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in |
| Material | Alloy Steel/Steel |
| Width (in) | 2.13 |
| Height (in) | 1.25 |
| Length (in) | 5.13 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Product Type | Set |
| Handle Length | 5.375 in |
| Hex Size Range | 3/16 to 3/8 in |
| Number of Pieces | 5 |
| Package Quantity | 1/Set |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | 70579 |

## Description

Klein® hex key Set, 2-Position Folding, Imperial, 5 pc, 3/16 to 3/8 in Hex, 5-3/8 in L Handle, 2-11/16 to 3-13/16 in L Key, Alloy Steel, Satin, Silver, 5-1/2 in OAL.

Features

- Two key positions (straight out or right angle) for extra leverage

- Hex ends are square cut for a secure full depth fit and maximum contact with the hex socket to prevent slippage and stripping of the socket

- Handy sets fit in your pocket or toolbox easily and help eliminate the lost key problem

- Precision chamfered hex ends eliminate problems due to cut off burrs

- Convenient set reduces the likelihood of losing keys
