# Klein® 70543 Compact Folding Hex Key Set, 25-Key, SAE, Metric, Torx® Sizes, 3 pc, Orange, CR-V Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 70543-11611
**MPN:** 70543
**Price:** $29.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-70543

## Features

- Includes 25 sizes: 5/64 in, 3/32 in, 7/64 in, 1/8 in, 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, T9, T10, T15, T20, T25, T27, T30, T40
- High-leverage blades open independently up to 270°
- Hex-key ends are square-cut for a secure, full-depth fit and maximum contact with the socket to prevent slippage and stripping
- Reinforced nylon handle has a sturdy, comfortable grip
- Heated-treated alloy steel with best in class rust prevention
- Openings on the sides of case provide unimpeded access to outer keys
- Key lengths: 2 in to 2.5 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644370267 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shockDo not use to pry or chiselDo not extend handle length |
| Width (in) | 1.4500 |
| Height (in) | 1.0800 |
| Length (in) | 4.5600 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.6 in |
| Overall Width | 1.07 in |
| Overall Height | 1.57 in |
| Overall Length | 4.56 in |
| Number of Pieces | 25 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric/SAE |
| Manufacturer Part Number | 70543 |

## Description

Klein Tools new compact folding hex key line features the same highly durable reinforced nylon handle with easy key access but is now pocketable for more convenient storage and carrying. Our hex key sets feature a strategically placed #2 phillips fastener on the outer body, ensuring effortless adjustment of key tension to suit your preference. Klein Tools hex sets are color-coded for quick identification: red for inch, blue for mm, and green for Torx®, enhancing efficiency.Includes:Compact folding hex key set metric sizesCompact folding hex key set Torx® sizesCompact folding hex key set SAE sizes

Features

- Includes 25 sizes: 5/64 in, 3/32 in, 7/64 in, 1/8 in, 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, T9, T10, T15, T20, T25, T27, T30, T40

- High-leverage blades open independently up to 270°

- Hex-key ends are square-cut for a secure, full-depth fit and maximum contact with the socket to prevent slippage and stripping

- Reinforced nylon handle has a sturdy, comfortable grip

- Heated-treated alloy steel with best in class rust prevention

- Openings on the sides of case provide unimpeded access to outer keys

- Key lengths: 2 in to 2.5 in
