# Klein® 69408MG 90-Tooth Ratcheting Box Wrench Set, Metric, 400CrV, 9 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 69408MG-11611
**MPN:** 69408MG
**Price:** $79.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-69408mg

## Features

- 8 pc metric wrench set comes with 8 mm, 10 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm, 17 mm, and 19 mm ratcheting combination wrenches
- 90-tooth ratchet mechanism to minimize the return angle for maximum access with 20% improvement on 72-tooth ratchets
- Ergonomic handle with recessed areas for your thumb or index finger to rest naturally for comfortable, all day use
- Color-coded size markings to easily identify each tool
- Premium foam roll pouch with internal flap to prevent tools from falling out and hang holes for open storage
- Lasered "on" or "off" markings to quickly identify the fastening and loosening direction of the tool
- Cold-forged steel with precision machining finish and black phosphate coating for long-lasting rust prevention
- Offset angle: 15°

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644680830 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuitsDo not push or hammer wrenchDo not extend handle length |
| Width (in) | 6.0000 |
| Height (in) | 1.0000 |
| Length (in) | 10.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1 in |
| Overall Height | 10 in |
| Overall Length | 12 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Manufacturer Part Number | 69408MG |

## Description

The Klein Tools ratcheting combination set contains eight metric wrenches with color coded size markings to easily identify each tool. These wrenches are made from cold-forged steel alloy precision machining finish and black phosphate coating for long-lasting rust prevention. The 90-tooth ratchet mechanism minimizes the return angle for maximum access.Includes:(8) ratcheting box wrenchesPouch

Features

- 8 pc metric wrench set comes with 8 mm, 10 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm, 17 mm, and 19 mm ratcheting combination wrenches

- 90-tooth ratchet mechanism to minimize the return angle for maximum access with 20% improvement on 72-tooth ratchets

- Ergonomic handle with recessed areas for your thumb or index finger to rest naturally for comfortable, all day use

- Color-coded size markings to easily identify each tool

- Premium foam roll pouch with internal flap to prevent tools from falling out and hang holes for open storage

- Lasered "on" or "off" markings to quickly identify the fastening and loosening direction of the tool

- Cold-forged steel with precision machining finish and black phosphate coating for long-lasting rust prevention

- Offset angle: 15°
