# Klein® 68216 4-in-1 Ratcheting Wrench Set, SAE, 6140 Steel, 2 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 68216-11611
**MPN:** 68216
**Price:** $46.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-68216

## Features

- Two 4-in-1 box wrenches with 12-point socket sizes 1/4 in x 3/8 in, 5/16 in x 7/16 in, 1/2 in x 5/8 in, 9/16 in x 3/4 in just two tools
- 90-tooth ratchet mechanism to minimize the return angle for maximum access with 20% improvement on 72-tooth ratchets
- Reverse ratcheting action with the switches on each end of the wrench
- Ergonomic handle with recessed areas for your thumb or index finger to rest naturally to reduce fatigue
- Color-coded size markings to easily identify each unique working end of the tool
- 8 total hex sizes in just two wrenches for increased job efficiency
- Forged steel I-beam style handle
- Swing arc: 4°

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644680816 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuitsDo not push or hammer wrenchDo not extend handle length |
| Width (in) | 5.4100 |
| Height (in) | 0.7700 |
| Length (in) | 12.1000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.45 in |
| Overall Height | 0.71 in |
| Overall Length | 9.35 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 68216 |

## Description

The Klein Tools ratcheting box wrench set features eight sizes for working in confined spaces and on long studs. The color-coded wrenches feature a 90-tooth ratchet mechanism to minimize the return angle for maximum access for a 20% improvement on 72-tooth ratchets. Ergonomic handle with recessed areas for your thumb or index finger to rest naturally to reduce fatigue.

Features

- Two 4-in-1 box wrenches with 12-point socket sizes 1/4 in x 3/8 in, 5/16 in x 7/16 in, 1/2 in x 5/8 in, 9/16 in x 3/4 in just two tools

- 90-tooth ratchet mechanism to minimize the return angle for maximum access with 20% improvement on 72-tooth ratchets

- Reverse ratcheting action with the switches on each end of the wrench

- Ergonomic handle with recessed areas for your thumb or index finger to rest naturally to reduce fatigue

- Color-coded size markings to easily identify each unique working end of the tool

- 8 total hex sizes in just two wrenches for increased job efficiency

- Forged steel I-beam style handle

- Swing arc: 4°
