# Klein® Cushion-Grip® Rapi-Driv® 670-3 Screwdriver, 3/16 in Cabinet Point, Steel Shank, 7-3/4 in OAL, Acetate Handle, Polished Chrome, ANSI/ASME Specified

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 670-3-11611
**MPN:** 670-3
**Price:** $10.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-670-3

## Features

- Crank action handle spins screws fast with one hand
- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance
- Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor
- Special heat treated shafts
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644851742 |
| Type | 3/16 in Cabinet-Tip |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Rapi-Driv® |
| Material | Steel |
| Tip Size | 3/16 in |
| Tip Type | Cabinet |
| Grip Type | Cushion Grip |
| Shank Type | Round Rapi-Driv |
| Width (in) | 2.63 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 10.5 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 7.75 in |
| Drive/Shank Size | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 670-3 |

## Description

Klein® Cushion-Grip® Rapi-Driv® Screwdriver, Imperial, Cabinet Point, 3/16 in Point, 7-3/4 in OAL, Rapi-Driv® Round Shank, 4 in Shank Length, Steel Shank, ANSI/ASME Specified Specifications Met, No Insulated, No ESD-Safe, Cushion Grip, Acetate Handle, Steel, Polished Chrome, Black

Features

- Crank action handle spins screws fast with one hand

- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance

- Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor

- Special heat treated shafts

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
