# Klein® Cushion-Grip® 661 Screwdriver, #1 Square Recessed Point, 7-3/4 in OAL, Polished Chrome, ANSI/ASME Specified

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37140
**MPN:** 661
**Price:** $9.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-661

## Features

- Works on most combination head receptacle, switch and panel screws
- Tip-Ident® color coded handle end quickly identifies the screwdriver type and tip orientation
- Special heat treated, chrome plated shaft for corrosion resistance
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance
- Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor
- Color coded handle end for quick and easy identification
- Torx® tip drive cuts slippage, saves fasteners and transmits more torque to the work
- Chrome plated shank for corrosion resistance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644851629 |
| Type | #1 Tip |
| Color | Green |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #1 |
| Material | Steel |
| Tip Size | #1 |
| Tip Type | Square-Recess |
| Grip Type | Cushion Grip |
| Point Type | Square Recess |
| Shank Type | Round |
| Width (in) | 2.63 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.13 |
| Length (in) | 10.5 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 4 in |
| Overall Length | 7.75 in |
| Drive/Shank Size | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 661 |

## Description

Klein® Cushion-Grip® Screwdriver, Imperial, Square Recessed Point, #1 Point, 7-3/4 in OAL, Round Shank, 4 in Shank Length, ANSI/ASME Specified Specifications Met, Cushion Grip, Steel, Polished Chrome, Black.

Features

- Works on most combination head receptacle, switch and panel screws

- Tip-Ident® color coded handle end quickly identifies the screwdriver type and tip orientation

- Special heat treated, chrome plated shaft for corrosion resistance

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance

- Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor

- Color coded handle end for quick and easy identification

- Torx® tip drive cuts slippage, saves fasteners and transmits more torque to the work

- Chrome plated shank for corrosion resistance
