# Klein® 660KIT3 Impact Socket Set with 5-in-1 Mini and 3-in-1 Flip Impact Socket, Steel, 4 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 660KIT3-11611
**MPN:** 660KIT3
**Price:** $211.74 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-660kit3

## Features

- Alignment slot to tighten and loosen most pole hardware: pole steps, drive hooks, eye bolts, J-hooks
- 13/16 in dia, 4-1/2 in compact, hollow shaft assists linemen for pole reach arounds
- 3-in-1 flip impact socket features an alignment slot to tighten and loosen most eyelet style hardware
- Socket combines two common socket sizes in one tool, 9/16 in and 3/4 in hex
- High-torque impact-rated, 12-point design is easier to position and works with square fasteners
- Switch between sizes without removing your gloves; slotted socket, hands-free adjustment
- 4-point and 12-point
- Black manganese phosphate finish
- Hot-line clamp and pole hardware installation and removal
- Drive size: 7/16 in, 1/2 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644652752 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 6.0000 |
| Height (in) | 4.0000 |
| Length (in) | 8.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6 in |
| Overall Height | 4 in |
| Overall Length | 8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 660KIT3 |

## Description

This 4 pc Klein Tools impact socket set with the 5-in-1 mini impact socket and 3-in-1 flip impact socket is perfect for linemen and utility workers. 5-in-1 impact socket features three popular square sizes (3/4 in, 1 in and 1-1/8 in) that can be quickly converted for a variety of utility type applications. The 3-in-1 flip impact socket combines two of the most common socket sizes into one tool. The high-torque, 12-point design is easier to position and works with square fasteners.

Features

- Alignment slot to tighten and loosen most pole hardware: pole steps, drive hooks, eye bolts, J-hooks

- 13/16 in dia, 4-1/2 in compact, hollow shaft assists linemen for pole reach arounds

- 3-in-1 flip impact socket features an alignment slot to tighten and loosen most eyelet style hardware

- Socket combines two common socket sizes in one tool, 9/16 in and 3/4 in hex

- High-torque impact-rated, 12-point design is easier to position and works with square fasteners

- Switch between sizes without removing your gloves

- slotted socket, hands-free adjustment

- 4-point and 12-point

- Black manganese phosphate finish

- Hot-line clamp and pole hardware installation and removal

- Drive size: 7/16 in, 1/2 in
