# Klein® 66090 Slotted Impact Socket 2-In-1 Set, 12-Point, 6 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 66090-11611
**MPN:** 66090
**Price:** $239.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-66090

## Features

- Twelve sizes combined into 6 sockets including: 1-1/8 x 15/16 in, 1 x 13/16 in, 7/8 x 11/16 in, 3/4 x 9/16 in, 5/8 x 7/16 in, and 1/2 x 3/8 in
- Impact sockets features an alignment slot to tighten and loosen most pole hardware
- Single-ended impact socket wrenches with hands free adjustment between socket sizes
- Two coaxial spring loaded sockets in one tool
- Sockets have a high-torque, 12-point design making it easier to position on fasteners
- Deep socket with a 1/2 in drive works great for pole hardware installation and removal
- Cross hole design helps maintain socket connection to adapter or impact wrench
- Engineered for use with impact wrenches including Klein's 1/2 in compact impact wrench
- Sockets are color coded to quickly identify slotted and sizes
- Includes case for storage
- Impact rated
- Pole hardware installation and removal

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644651793 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | 4140 Steel |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 5.7000 |
| Height (in) | 2.8500 |
| Length (in) | 9.6500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.3 in |
| Overall Height | 8.8 in |
| Overall Length | 4.4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.2 |
| Manufacturer Part Number | 66090 |

## Description

Klein's 6 pc impact socket set consisting of the commonly used impact socket sizes used in utility and construction work. Includes two 3-in-1 sockets with an alignment slot to tighten and loosen most pole hardware. Each impact socket features two coaxial spring-loaded sockets in one. The high-torque, 12-point design is easier to position on fasteners including square ones. Bundled in a convenient carrying case.

Features

- Twelve sizes combined into 6 sockets including: 1-1/8 x 15/16 in, 1 x 13/16 in, 7/8 x 11/16 in, 3/4 x 9/16 in, 5/8 x 7/16 in, and 1/2 x 3/8 in

- Impact sockets features an alignment slot to tighten and loosen most pole hardware

- Single-ended impact socket wrenches with hands free adjustment between socket sizes

- Two coaxial spring loaded sockets in one tool

- Sockets have a high-torque, 12-point design making it easier to position on fasteners

- Deep socket with a 1/2 in drive works great for pole hardware installation and removal

- Cross hole design helps maintain socket connection to adapter or impact wrench

- Engineered for use with impact wrenches including Klein's 1/2 in compact impact wrench

- Sockets are color coded to quickly identify slotted and sizes

- Includes case for storage

- Impact rated

- Pole hardware installation and removal
