# Klein® 66044 Flip Impact Socket 3-in-1, 12-Point, Steel, 2 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 66044-11611
**MPN:** 66044
**Price:** $42.34 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-66044

## Features

- Flip impact socket features an alignment slot to tighten and loosen most eyelet style hardware
- 1/2 in to 3/8 in square adapter has a black manganese phosphate finish for rust resistance
- Deep well socket with 1/2 in drive for a variety of pole line hardware installation and removal
- Socket is color coded to quickly identify sizes with a single band and slotted side with a double band
- Cross hole design helps maintain socket connection to adapter or impact wrench
- Slotted socket, hands-free adjustment
- Black manganese phosphate

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644380211 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 1.1600 |
| Height (in) | 1.1600 |
| Length (in) | 3.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.2 in |
| Overall Height | 1.2 in |
| Overall Length | 4.2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 66044 |

## Description

Klein's 3-in-1 flip impact socket features an alignment slot to tighten and loosen most pole hardware. The 9/16 in and 3/4 in flip socket combines two of the most common socket sizes into one tool. The high-torque, 12-point design is easier to position and works with square fasteners.Includes:SocketSquare adapter

Features

- Flip impact socket features an alignment slot to tighten and loosen most eyelet style hardware

- 1/2 in to 3/8 in square adapter has a black manganese phosphate finish for rust resistance

- Deep well socket with 1/2 in drive for a variety of pole line hardware installation and removal

- Socket is color coded to quickly identify sizes with a single band and slotted side with a double band

- Cross hole design helps maintain socket connection to adapter or impact wrench

- Slotted socket, hands-free adjustment

- Black manganese phosphate
