# Klein® 66033 Coated Socket Set, 12-Point, 4140 Steel, 6 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 66033-11611
**MPN:** 66033
**Price:** $239.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-66033

## Features

- Six sockets: 1/2 x 3/8, 5/8 x 7/16, 3/4 x 9/16, 7/8 x 11/16, 1 x 13/16, 1-1/8 x 15/16 in
- Single-ended impact socket wrenches with hands free adjustment between socket sizes
- Two coaxial spring loaded sockets in one tool
- Coated sockets have a high-torque, 12-point design making it easier to position on fasteners
- Deep socket with a 1/2 in drive works great for pole hardware installation and removal
- Durable coating helps protect sockets against scratching and abrasion
- High visibility color coded sockets to quickly identify sizes
- Cross hole design helps maintain socket connection to adapter or impact wrench

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644652448 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot Insulated |
| Width (in) | 5.7000 |
| Height (in) | 2.8500 |
| Length (in) | 9.6500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 5.5 in |
| Overall Height | 3 in |
| Overall Length | 9.5 in |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.2 |
| Manufacturer Part Number | 66033 |

## Description

Klein's 6 pc coated socket set consisting of the commonly used impact socket sizes for utility and construction work. Sockets are 20% lighter than the traditional impact socket set. The high-torque, 12-point design is easier to position on fasteners including square ones. The high visibility color coded plastic helps identify the right size socket for the job.Includes:6 impact socketsCase

Features

- Six sockets: 1/2 x 3/8, 5/8 x 7/16, 3/4 x 9/16, 7/8 x 11/16, 1 x 13/16, 1-1/8 x 15/16 in

- Single-ended impact socket wrenches with hands free adjustment between socket sizes

- Two coaxial spring loaded sockets in one tool

- Coated sockets have a high-torque, 12-point design making it easier to position on fasteners

- Deep socket with a 1/2 in drive works great for pole hardware installation and removal

- Durable coating helps protect sockets against scratching and abrasion

- High visibility color coded sockets to quickly identify sizes

- Cross hole design helps maintain socket connection to adapter or impact wrench
