# Klein® 66009 4-In-1 Flip Quad Socket, 12-Point, Carbon Steel, 0.78 in Outer, 1.1 in Inner

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 66009-11611
**MPN:** 66009
**Price:** $100.66 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-66009

## Features

- Flip quad socket combines four sizes into one socket and includes an adapter
- 4-in-1 hex socket sizes include 1/2 in, 5/8 in, 3/4 in and 9/16 in
- Easy-to-use flip feature allows for quick changes and reduces the number of tools
- 1/2 in to 3/8 in square adapter has a black manganese phosphate finish for rust resistance
- Two coaxial spring loaded sockets in one tool
- Sockets have a high-torque, 12-point design making it easier to position on fasteners
- Deep socket with a 3/8 in drive works great for pole hardware installation and removal
- Sockets are color-coded to quickly identify sizes

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644652431 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 1.0800 |
| Height (in) | 0.9300 |
| Length (in) | 4.0200 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.08 in |
| Overall Height | 4 in |
| Overall Length | 1.08 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.110 |
| Manufacturer Part Number | 66009 |

## Description

Klein® 4-In-1 flip quad socket includes 4 hex sizes combined into one tool and one nested adapter. The sockets are designed for use with impact wrenches. Easy-to-use flip feature allows for quick changes between sizes and reduces the number of tools in the tool bag. Each impact socket features two coaxial spring-loaded sockets in one. The high-torque, 12-point design is easier to position on fasteners including square ones.

Features

- Flip quad socket combines four sizes into one socket and includes an adapter

- 4-in-1 hex socket sizes include 1/2 in, 5/8 in, 3/4 in and 9/16 in

- Easy-to-use flip feature allows for quick changes and reduces the number of tools

- 1/2 in to 3/8 in square adapter has a black manganese phosphate finish for rust resistance

- Two coaxial spring loaded sockets in one tool

- Sockets have a high-torque, 12-point design making it easier to position on fasteners

- Deep socket with a 3/8 in drive works great for pole hardware installation and removal

- Sockets are color-coded to quickly identify sizes
