# Klein® Cushion-Grip® 660 Screwdriver, #0 Square Recessed Point, Steel Shank, 7-3/4 in OAL, Acetate Handle, Polished Chrome

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37120
**MPN:** 660
**Price:** $9.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-660

## Features

- Works on most combination head receptacle, switch and panel screws
- Tip-Ident® color coded handle end quickly identifies the screwdriver type and tip orientation
- Special heat treated, chrome plated shaft for corrosion resistance
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor
- Precision machined tip for exact fit

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644851605 |
| Color | Yellow |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #0 |
| Material | Steel |
| Tip Size | #0 |
| Tip Type | Square-Recess |
| Grip Type | Cushion Grip |
| Point Type | Square Recess |
| Shank Type | Round |
| Width (in) | 2.63 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 10.5 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 4 in |
| Overall Length | 7.75 in |
| Drive/Shank Size | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME Specified |
| Manufacturer Part Number | 660 |

## Description

Klein® Cushion-Grip® Screwdriver, Imperial, Square Recessed Point, #0 Point, 7-3/4 in OAL, Round Shank, 4 in Shank Length, Steel Shank, ANSI/ASME Specified Specifications Met, No Insulated, No ESD-Safe, Cushion Grip, Acetate Handle, Steel, Polished Chrome, Black/Yellow.

Features

- Works on most combination head receptacle, switch and panel screws

- Tip-Ident® color coded handle end quickly identifies the screwdriver type and tip orientation

- Special heat treated, chrome plated shaft for corrosion resistance

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor

- Precision machined tip for exact fit
