# Klein® 65802 Socket, Imperial, Hex Drive, 1/2 in Drive, Standard Socket, 9/16 in Socket, 1-3/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65802-11611
**MPN:** 65802
**Price:** $5.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65802

## Features

- Klein® offers a lifetime warranty on material defects and workmanship for the normal life of the product
- Chrome finish for lasting protection
- Snug fit ensures the bolt or nut will keep its shape
- Turning fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644658020 |
| Type | 1/2 in Drive Standard 12-Point Socket |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Forged Alloy Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Drive Size | 1/2 in |
| Width (in) | 0.788 |
| Height (in) | 0.788 |
| Length (in) | 1.35 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 65802 |

## Description

Klein® Socket, Imperial, Hex Drive, 1/2 in Drive, Standard Socket, 9/16 in Socket, 1-3/8 in OAL, 12 Points, Forged Alloy Steel, Polished Chrome

Features

- Klein® offers a lifetime warranty on material defects and workmanship for the normal life of the product

- Chrome finish for lasting protection

- Snug fit ensures the bolt or nut will keep its shape

- Turning fasteners
