# Klein® 65619 Knect™ Flip-10 Heavy Duty Flip Impact Socket Set, Metric, Impact Rated Steel, 8 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65619-11611
**MPN:** 65619
**Price:** $49.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65619

## Features

- Multi-purpose adapter makes the sockets compatible with the Klein Knect™ system for unlimited driving potential
- Deep well impact flip socket set includes ten sizes combined into five color coded sockets plus two nested adapters
- Set includes 8 mm x 10 mm, 9 mm x 11 mm, 12 mm x 14 mm, 13 mm x 15 mm, and 16 mm x 18 mm socket sizes
- Three smallest sockets (8 mm to 18 mm) are stackable and compatible with the shaft included with cat no. 65238, 65239, 65626, 32934, 32934M, sold separately
- Knect™ specialized square drive adapter compatible with Klein Tools pass through socket wrench and any 3/8 in square drive ratchet
- Nested adapters for dual drive (1/4 in hex flip socket shaft nests into 3/8 in square drive adapter)
- Compact, modular storage system is compatible and stackable with MODbox™ cases of similar design
- Number of points: 6

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644652370 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Drive Size | 1/4 in, 3/8 in |
| Width (in) | 3.4500 |
| Height (in) | 1.6300 |
| Length (in) | 7.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.45 in |
| Overall Height | 1.63 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Manufacturer Part Number | 65619 |

## Description

This 8 pc impact socket set features 10 metric sizes in 5 color coded sockets. Each impact flip socket features two sockets in one. Set includes two nested adapters for dual drive (1/4 in hex flip socket shaft nests into 3/8 in square drive adapter). Also includes a compact, modular storage system with a clear lid that is compatible with MODbox™ and stackable with other cases of similar design.Includes:(5) sockets(2) adaptersCase

Features

- Multi-purpose adapter makes the sockets compatible with the Klein Knect™ system for unlimited driving potential

- Deep well impact flip socket set includes ten sizes combined into five color coded sockets plus two nested adapters

- Set includes 8 mm x 10 mm, 9 mm x 11 mm, 12 mm x 14 mm, 13 mm x 15 mm, and 16 mm x 18 mm socket sizes

- Three smallest sockets (8 mm to 18 mm) are stackable and compatible with the shaft included with cat no. 65238, 65239, 65626, 32934, 32934M, sold separately

- Knect™ specialized square drive adapter compatible with Klein Tools pass through socket wrench and any 3/8 in square drive ratchet

- Nested adapters for dual drive (1/4 in hex flip socket shaft nests into 3/8 in square drive adapter)

- Compact, modular storage system is compatible and stackable with MODbox™ cases of similar design

- Number of points: 6
