# Klein® 65601 Socket, Imperial, Hex Drive, 1/4 in Drive, Standard Socket, 7/32 in Socket, 3/4 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65601-11611
**MPN:** 65601
**Price:** $2.49 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65601

## Features

- Forged from rugged alloy steel for long life
- Snug fit ensures the bolt or nut will keep its shape
- Chrome finish for lasting protection
- Turning fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644656019 |
| Type | 1/4 in Drive Standard 6-Point Socket |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Forged Alloy Steel |
| Bolt Size | 7/32 in |
| Drive Size | 1/4 in |
| Width (in) | 0.45 |
| Height (in) | 0.45 |
| Length (in) | 0.788 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 65601 |

## Description

Klein® Socket, Imperial, Hex Drive, 1/4 in Drive, Standard Socket, 7/32 in Socket, 3/4 in OAL, 6 Points, Forged Alloy Steel, Polished Chrome

Features

- Forged from rugged alloy steel for long life

- Snug fit ensures the bolt or nut will keep its shape

- Chrome finish for lasting protection

- Turning fasteners
