# Klein® 65411PK3 Magnetic Power Nut Setter 3 pc Set, Steel Alloy

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65411PK3-11611
**MPN:** 65411PK3
**Price:** $20.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65411pk3

## Features

- Impact rated nut setters for the toughest driving applications
- Powerful, Rare-Earth magnets to retain fasteners for one-handed driving
- 5 in sturdy shaft for extended reach and access
- 3 common SAE sizes in one set
- Magnet size increases with each hex size to hold screws and nuts
- Durable finish for corrosion protection

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644652509 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use to pry or chiselNever use on or near live electrical circuitsNot insulated, will not protect against electrical shock |
| Width (in) | 6.3000 |
| Height (in) | 1.4300 |
| Length (in) | 0.5400 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.6 in |
| Overall Height | 0.6 in |
| Overall Length | 6.3 in |
| Number of Pieces | 3 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 65411PK3 |

## Description

Klein Tools magnetic color-coded power nut setter 3 pc set was designed with the professional in mind. Each nut setter is made of high-impact steel and is color-coded for easy identification. The nut setters contain rare-earth magnets to securely hold fasteners, and are also extra long for reach into recessed areas.Includes:1/4 in hex5/16 in hex3/8 in hex

Features

- Impact rated nut setters for the toughest driving applications

- Powerful, Rare-Earth magnets to retain fasteners for one-handed driving

- 5 in sturdy shaft for extended reach and access

- 3 common SAE sizes in one set

- Magnet size increases with each hex size to hold screws and nuts

- Durable finish for corrosion protection
